2025. július 14., hétfő

DÉLELŐTT | 
Jóságos szavak

Igehely: 2Krón 10:1–11 Kulcsige: 2Krón 10:7 „Amikor látták mindazok az izráeliek, akik a völgyben laktak, hogy azok megfutamodtak, és hogy Saul is meghalt fiaival együtt, elhagyták városaikat, és elmenekültek, a filiszteusok pedig odajöttek, és letelepedtek azokban.”

Lehet jó esélyekkel kezdeni egy életpályát, de könnyen el lehet rontani az irányt. Roboám a nagy esélyét eljátszotta, annak ellenére, hogy megvolt minden jogosultsága arra, hogy Salamon, a bölcs király utódaként győztes legyen. Diadalmenetben vezethette volna tovább Isten népét. Először jól is indult, amikor a vének tanácsát kérte ki. A baj azzal kezdődött, hogy a két vagy több tanács között nem tudott különbséget tenni, jól választani.

Életutunk valamelyik területén valamennyien pályakezdők vagyunk. Új feladatok várnak ránk, amit még nem ismerünk, vagy csak részben ismerjük őket. Szükség van tanácsra, tanácsadókra. Tudsz-e dönteni a hangok között, hogy melyikre hallgass? Szívügyed-e mások élete, sorsa és üdvössége? Ha Roboám nem azokat a szavakat mondta volna, akkor egy egész nép élete, sorsa másképpen alakulhatott volna.

„Valamit kérnek tőled. / Megtenni nem kötelesség./ Mást mond a jog,/ mást súg az ész./ Valami mégis azt kívánja: Nézd,/ tedd meg, ha teheted!/ Mindig arra a harmadikra hallgass,/ mert az a szeretet.” (Túrmezei Erzsébet: A harmadik) A jóságos szó ebből a forrásból jön!

Ének: Szeretet áradjon köztünk (HH 680).

Bódis László

DÉLUTÁN | 

Kerüld a törvénykezést!

Igehely: 1Kor 6:5–11 Kulcsige: 1Kor 6:7 „Egyáltalán már az is nagy kudarc, hogy pereskedtek egymással. Miért nem szenveditek el inkább a sérelmet? Miért nem tűritek el inkább a kárt?”

A bűn maga után vonja az ítéletet vagy ítélkezést. De kinek van joga ítélkezni? Annak, aki igaz, aki bűntelen. Senkinek sem szabad bűnt elkövetni. Isten törvénye mindenkire érvényes. Az egyik nagy bűn éppen az ítélkezés és ennek a fokozatai, ha ezt valaki bűnös élettel teszi. Az ítélet az Úré! De Isten kiválaszt embereket, akiket Ő alkalmasnak lát a bíráskodásra. Akinek erre nincs megbízása, és önön esze után megy, vétkezik, amivel kárhozatot von magára: „Ne ítéljetek, hogy ne ítéltessetek! Mert amilyen ítélettel ítéltek, olyannal fogtok megítéltetni; és amilyen mértékkel mértek, nektek is olyannal mérnek majd” (Mt 7:1–2).

Mai igénk arra figyelmeztet, hogy testvér a testvérrel ne a világ fiai előtt rendezze vitás ügyeit. Ha mindenki igyekszik megszabadulni a bűneitől és önmagában megtagadja hibáit, vétkeit és bűnös életmódját, akkor ékességére lesz Isten országának. „Úgy szeretnék én szent lenni! Add, Atyám, hogy az legyek!” (HH 731) Ma reggel olvastuk: „Mást mond a jog, mást súg az ész.” Kerüld az ítélkezést, halld meg, mit mond a Lélek! A tiszta hangot csak a tiszta szív hallja meg igazán!

Ének: Formáld a szívünket (HH 225).

Bódis László

 Napi áhítat

Igehely: 1Kir 2:13–22 Kulcsige: 1Kir 2:22 „Salamon király így válaszolt anyjának: Miért csak a súnémi Abiságot kéred Adónijjának? Kérd neki mindjárt a királyságot is, hiszen a bátyám ő! Legyen csak az övé meg Ebjátár papé és Jóábé, Cerújá fiáé!”

Adónijjá, Dávid egyik fia, csellel akarta megszerezni a királyságot Salamontól. Ezért rafinált kéréssel fordult Betsabéhoz, Salamon anyjához. Arra kérte, hogy beszéljen a királlyal, mert szeretné feleségül venni a súnémi Abiságot.

Betsabé nem vette észre, hogy a szívességkérés mögött milyen hátsó szándék van. Adónijjá azt gondolta, hogy így könnyebben megszerezheti a királyságot, pedig azt Isten nem neki adta.